A magyar politikában már egy ideje jelen lévő Magyar Kétfarkú Kutyapárt újonnan nemcsak, hogy vicces, és tevékeny, legújabban közügyeket lát el. 2020 októberére rendkívül nagy port kavart a XII. kerület, azaz a Hegyvidék önkormányzatába bejutott kutyapártos vezető, Kovács Gergő, aki az első hírek elolvasása után csupán a saját feladatait látta el. Vajon miért szúr szemet ennyire az ellenzéknek egy viccpárt? Tényleg a Kutyapárt veszi el a szavazatokat?
Viccpárt, vicces párt
Ami korábban egy rendkívül szórakoztató jelenségnek indult, elmondható, hogy mára a politikának megkerülhetetlen szereplője lett a Kétfarkú Kutyapárt, amely az eddigi legnagyobb eredményét tavaly, az önkormányzati választásokon érte el, hiszen több jelöltjük is önkormányzati tisztviselővé választatott. Ez eljuttatta a pártot addig a kijelentésig, ahol a párt választott aztán a viccpártból a megbízatását komolyan véve a köztisztviselői feladatkörét bár néhol viccesen, de közel sem viccként látja el. Egy ATV-s interjúban a viccpárt kérdésnél így legitimmé vált „vicces pártra” helyettesíteni.
Nem kívánt szereplő
Természetesen a megválasztott képviselők nemcsak éltek a rájuk szabott feladattal, hanem igyekeztek ténylegesen feltárni az adott önkormányzat működését: a képviselői jogosítványaikkal élve olyan közérdekű adatokat szeretnének nyilvánosságra hozni, amelyek korábban is megkérdőjelezhetőek voltak a hegyvidéki önkormányzat működésében. Szembetűnő, hogy bizonyos adatokat egyes kormányközeli kft-k nem küldenek el szerződésekkel kapcsolatosan, illetve fény derült olyan pályázatra is, amely bár meg volt hirdetve, arról valószínűleg senki nem tudhatott.
A Hegyvidék alapvetően egy decens, és egy nagymúltú, kevésbé megkérdőjelezhető polgármesterrel, Pokorni Zoltánnal az élén működik, aki 2006 óta a kerület vezetője. A XII. kerület vezetésében ez a porszem lett maga a Kutyapárt, amely ezek után nagyon szimpatikusan hangzik az ellenzék számára, a kormánypárttal szembeni kritikusság miatt.
Mindezek ellenére az ellenzék képviselői sem nézik jó szemmel a tevékenykedést, ugyanis Kovács Gergő tevékenységének köszönhetően több olyan projektet, bizottságot kellett lefújni, amely az ellenzéki képviselők érdekeltségébe is beletartozott.
A fogás hiánya
Természetesen a munkavégzésért támadni valakit illegitim. Kissé gyanús is lehet egy ellenzéki szavazónak, hogy miért támadnak egy ennyire alacsony támogatottságú pártnak a képviselőjére. Vincze Géza, MSZP-s képviselő és évtizedek óta hegyvidéki testületi tag több alkalommal is nemtetszését fejezte ki, elsősorban a tisztelet hiányára hivatkozva. A tisztelet hiánya elsősorban a póló viselésére, illetve az éles kérdések, és a kerület ügyeiben történő szerződések és adatok kritikus áttekintésére vonatkozik.
Forrás: Index.hu - Trenka Attila
Miért lehet támadni a Kutyapártot?
Bevett példa elsősorban ellenzéki oldalról az a mondat, amely igazából relatíve egy alibi indok, és könnyen egy szintén olyan gyors válasszal is lehetne cáfolni, mely szerint a Kutyapárt elveszi az ellenzéki szavazatokat. Az ellenzéki szavazatok pedig 2018-ban is, de 2022-ben pedig kruciális jelentőséggel bírnak, ami az egyre kevésbé titkon megfogalmazott kormányváltást illeti. Természetesen erre a válasz is nagyon egyszerű a Kutyapárt részéről, szerintük valószínűsíthető, hogy a pártjuk bár kevés, de annál stabilabb szavazói bázissal bír, emiatt egy kutyapártos szavazó valószínűleg nem szavazna senki másra.
Természetesen támadni lehet, hiszen egy viccpártnak a tendenciózus megkomolyodása nemhogy érdekes folyamat, de egyre több beleszólásával végül releváns politikai szereplővé nőheti ki magát a Kutyapárt. 2022-ben a jelenlegi mérések alapján ha nem is erős, az ellenzék számára mégis egy nem kívánatos versenytársai lesznek a kutyák.
Két szék között
A kétfarkúak esete amiatt különleges, hiszen egyelőre olyan határozott tervekkel rendelkeznek, amelyre eddig egyik párt sem volt képes, ilyen például a jelöltindítási szándékuk a következő választásra vonatkozóan, emiatt a gesztus miatt még kevesebb támadási felületet hagyva. A visszalépésekkel és a minimális jelöltállítással pedig teret engednek a lehetséges kormányváltásnak. Az ellenzék elsőszámú feladatnak találja a kormányváltást, emiatt nehezen tud mit kezdeni a Kutyapárttal, hiszen egy nem várt versenyzőt, illetve „hátráltatót” látnak bennük.
A Kutyapárt pedig köszöni szépen, tökéletesen megvan a két szék között, a saját lehetőségeikhez képest mindent megtéve, és már annyira nem is a pad alatt. Ha nem is egy valós, kormányváltásra alkalmas szereplőt, annál inkább egy érdekes és egyre meghatározóbb tagját találtuk meg a Kutyapártban a magyar politikai szférában.
Kiemelt kép: A Magyar Kétfarkú Kutyapárt Facebook oldala
A bejegyzés szerzője a Paradigma Intézet gyakornoka, politológus hallgató.
Az utolsó 100 komment: