Kerek három napig úgy tűnhetett, Gyurcsány a március 15-i beszédével elérte, hogy az ő kottájából játsszon az ellenzék, Vágó Gábor nyilatkozata azonban szertefoszlatta az exkormányfő reményeit. A labda ismét az LMP térfelén pattog.
kép forrás: blikk.hu
A kormánypárt az elmúlt években tökélyre fejlesztette a kommunikációs kormányzás stratégiáját. A recept végső soron egyszerű: folyamatosan olyan témákat kell bedobni a közbeszédbe, melyek kedvezőek a kormánypárt, de kellemetlenek az ellenzék számára. A napirend folyamatos meghatározása, uralása, ezzel pedig a valóságértelmezés monopóliuma igen komoly fegyver, így a Fidesz politikai sikerének egyik kulcseleme.
Ezzel a helyzettel persze az ellenzéki pártok is tisztában vannak, ám az elmúlt években kevés alkalom volt, amikor hatásosan tudták volna befolyásolni, tematizálni a közbeszédet. Az ellenzék - különösképpen a baloldali pártok - még nehezebb helyzetben vannak, hiszen nekik egymással szemben is meg kell nyerniük a tematizációs versenyt.
A mérkőzésük jelenlegi legfőbb tárgya, hogy ki kezdeményezi és alakítja a Fideszt legyőzni képes összefogás tárgyalásait. Aki a következő hetekben integratív szereplőként tudja pozicionálni magát, könnyen számíthat a választók elismerésére, vagyis többletszavazatokra a választáson.
Joggal merül fel tehát a kérdés: Mikor, hogyan és mennyi valós politikai tőkét, illetve szavazatot kell beáldozni a médiában való pozitív megjelenésért?
Ezt mérlegelhette Gyurcsány Ferenc is március 15-e előtt, hiszen az ünnepi beszédében bejelentette, hogy a DK-s Tóth Zoltán egyoldalúan visszalép Szél Bernadett javára a Pest megyei 2. sz. EVK-ban.
Gyurcsány persze elég tapasztalt és rafinált politikus ahhoz, hogy ezt ne jószívűségből tegye, hiszen biztos áldozatot vállalt azzal, hogy elesik a töredékszavazattól (és könnyen lehet, hogy a listás voksoktól is) a választókörzetben.
- Az egyoldalú visszalépéssel magához ragadta az LMP kezdeményező szerepét, mely a hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választás után elsőként igyekezett az integrátor szerepében feltűnni.
- Gyurcsány jelöltje eleve esélytelen volt, hiszen az előzetes mérések szerint a Fidesz jelöltje toronymagasan vezet, sőt a DK-s Tóth Zoltánt a Jobbik és az LMP jelöltje is megelőzi.
- A kormánypárti Csenger-Zalán Zsolt négy éve is majdnem több szavazatot szerzett, mint az LMP, a Jobbik és az Összefogás jelöltjei együttvéve.
Az ellenzéki szavazók többsége arra vágyik, hogy a politikusaik tegyék félre a személyes érdekeiket, motivációikat és fogjanak össze. Ez persze nem valószínű, hogy létre fog jönni, beszélni azonban lehet róla. Sőt, kell és fognak is április 8-ig.
Gyurcsány pedig kellően felmérte, hogy többet ér a pártja számára a “pozitív integrátor” szerepe, mint a töredékszavazatok mértéke: az LMP (eddigi kijelentéseivel ellentétben) leült vele tegnap tárgyalni.
Az már csak hab a tortán, hogy az LMP nem hagyta, hogy Gyurcsány túl pozitívan jöjjön ki a történetből - Vágó Gábor a tárgyalásról távozva a következő nyilatkozatot tette: “Ha én mondjuk részeg vagyok, és meghívok barátokat otthonra beszélgetni, az a minimum, hogy őt is megkínálom viszkivel.”