Oroszország lakossága 232-szer több, mint Luxemburgé, mégis harmadannyi azonosított koronavírussal fertőzött beteget diagnosztizáltak a kontinensnyi méretű országban, mint a nyugat-európai törpeállamban. Vajon ilyen hatékony a Putyin vezette ország védekezése, vagy csupán egy kiváló kozmetikázás eredménye ez az adat, esetleg mindkettő?
Kép: Andrey Rudakov/Bloomberg
Az elmúlt időszakban minden nap számtalan hírt olvashattunk arról, hogy az egyes országokban mennyit tesztelnek, hogyan változik a fertőzöttek száma és ezzel összefüggően hogyan alakul a halálos áldozatok aránya, azonban Oroszországról viszonylag keveset hallani. Jelenleg annyit tudunk, hogy a 17 000 000 km² területű hatalmas országban kevesebb koronavírus fertőzöttet sikerült azonosítani, – szám szerint 253-at - mint a törpeállam méretű Luxemburgban, – ahol eddig 670 azonosított fertőzöttje és 8 halálos áldozata van a járványnak - hozzátéve ehhez azt is, hogy míg az előbb említett országban 146 millióan élnek, addig az utóbbiban csupán 628 ezren.
Ezen adatok hitelességét illetően azonban az orosz közvélemény erősen megosztott. Március elején az Orosz Szövetségi Biztonság Szolgálat nagy erőkkel igyekezett egy posztot eltávolítani, amely azt állította, hogy a kormány bár igyekszik elkendőzni ezt a tényt, valójában 20 000 azonosított fertőzöttet tart számon az országban. Miután a posztot eltávolították, felmerült kérdésként az is, hogy vajon az orosz tesztek mennyire hitelesek, és vajon nagy pontossággal mutatják-e ki a pozitív/negatív eredményeket. David Berow, az első azonosított moszkvai beteg ezzel kapcsolatban azt posztolta ki Instagram oldalára, hogy a második tesztje negatív lett, holott az első és harmadik pozitív eredményt mutatott. További tény, hogy a tesztelés egyetlen laboratóriumban folyik, és az itt alkalmazott rendszer kisebb érzékenységű, mint más vírus tesztek, ezért hamis negatív eredményt adhat.
Az adatok hitelességét firtatja Anastasia Vasilyeva, egy, az orosz ellenzék táborába tartozó doktornő is, aki szerint a hatóságok úgy kendőzik el a valós betegek számát, hogy másfajta betegségként diagnosztizálják az eseteket. Az orvos szavait a moszkvai egészségügyi szervek cáfolták, továbbá a WHO helyi képviselője sem adott hitelt ezeknek a kijelentéseknek, szerinte ugyanis ha más betegségekkel kendőznék el a hatóságok a koronavírus betegeket, azoknak más statisztikákban látszódnia kellene.
Vladimir Putyin orosz elnök mindenesetre múlt héten bejelentette, hogy a tömeges fertőzést sikerült megállítaniuk, és a helyzet jól kontrollált, köszönhetően a rengeteg elvégzett tesztnek, valamint a korai erőteljes fellépésnek. Az elnök a közvélemény szkepticizmusára úgy reagált, hogy az egészségügyi minisztérium adatai bár objektív tények, a kormánynak és a hivataloknak sem lehet meg a teljes képük a fertőzöttséget illetően, hiszen a hosszú lappangási idő, valamint az, hogy sok esetben az emberek fel sem ismerik, hogy koronavírussal fertőzöttek, mind ellenük játszó tényezők.
Bármennyire is szkepticizmusra adhat okot az, hogy Oroszország sokszor elkendőzi a valós híreket, és erőteljes cenzúra működik, azt nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy ahogyan az orosz hivataloktól tudni lehet, Putyin stratégiája valóban működőképes. Ezt az állítást erősíti meg a WHO helyi képviselője, Dr. Melita Vujnovic is, aki szerint a helyzetet továbbra is relatíve jól kezeli az ország, és a tömeges tesztelés valóban kulcsa lehet a vírus féken tartásának, ahogyan azt Oroszország példáján keresztül láthatjuk.
A bejegyzés szerzője a Paradigma Intézet gyakornoka, politológus végzettségű, jelenleg közgazdálkodás és közpolitika mesterszakon tanul.