Az országgyűlési választás óta eltelt 2 hétben sokan a “miért?”-eket keresték az újbóli kétharmad kapcsán, melynek eredményeként 2 fő következtetést olvashattunk:
- A Fidesz a szegények, aluliskolázottak pártja.
- Budapest egy külön kis szigetként értelmezhető a vidék választási preferenciájához képest.
- A főváros választási eredményei kirívónak számítanak, hiszen a vidéki voksokkal összevetve az ellenzéki pártoknak itt több mandátumot sikerült elérniük, mint a kormánypártnak (12 vs. 6) - vidéken azonban a Fidesz nyert 85:3-ra.
Vizsgáljuk meg azonban jobban a budapesti választókerületeket, hiszen az első pontban vázolt tendenciának pont az ellenkezője rajzolódik ki: minél gazdagabb kerületben lakik valaki, annál nagyobb az esélye, hogy a kormánypártot támogatta szavazatával.
Az éves nettó jövedelmek közötti különbség, forrás: geoindex.hu
Főként azért érdekes az összefüggés, mivel országos viszonylatban nézve Budapesten a legmagasabbak a jövedelmek, továbbá a budai választókerületekben voltak a legmagasabb választási részvételi arányok (80% feletti).
forrás: ksh.hu
A kormánypárt tehát egyaránt győzedelmeskedett a vidéki, csekély keresetű állampolgárok és a budai, nagypolgári, stabil jóléti lehetőséggel rendelkezők között.
Éppen ezért inkább azt mondhatjuk, hogy a baloldal fellegvárának számító fővárosban az alacsonyabb jövedelmi háttérrel rendelkezők az ellenzék potenciális szavazói. Sokkal árnyaltabb tehát az a kép, minthogy a Fidesz a szegények pártja.
De miért is alakult így a választási eredmény?
A kormánypárt mindig is inkább az agrárnépességet, míg a baloldal hagyományosan a városi munkásságot kívánta megszólítani. Vidéken azonban jócskán szétnyílt a pártok közötti olló - az ellenzék teljesen elvesztette beágyazottságát és a szavazóbázisát: a Fidesznek sikerült az alapvetően baloldali gazdaságpolitikával és jóléti juttatásokkal maga mellé állítani az állampolgárokat. Budapesten azonban megmaradtak a hagyományos felosztások - a budai, jómódú szavazók (az egykoron) polgári Magyarországot hirdető pártra, míg a főként “munkás kerületekben élők” a szociális juttatásokat ígérő pártokra szavaztak.
Bár 2010-ben volt egy földcsuszamlásszerű választás, az eredeti erőviszonyok már a következő ciklusban kvázi visszarendeződtek a fővárosban, a vidéki kerületekben azonban maradt a teljes jobboldali győzelem.
2006
2010
2014
2018
2006
2010
2014
2018
forrás: valasztas.hu