A Fidesz az egész választási kampányát a migráció témája köré építette, és az eredmény őket igazolta. Több mint két és félmillió ember tette le a voksát amellet, hogy Magyarország ne legyen bevándorló ország.
kép forrása: index.hu
A kormánypárt kivételével csak a Jobbik kommunikálta valamilyen mértékben a migrációval kapcsolatos álláspontját, a többi ellenzéki formáció viszont úgy kerülte a témát, ahogy csak tudta.
Ahogy a média logikája egyre inkább érvényesül a politika világában, úgy a győztes gyakran az lesz, aki megyeri a tematizációs versenyt. A média napirendjének uralása pedig a Fidesz győzelmének egyik kulcseleme volt. Bár a kormánypárt a végletekig leegyszerüsítette az üzenetet, és Soros György arcát adta a problémának, a probléma tényleg valós. A magyar társadalom legalábbis annak érzékeli. Ez pedig továbbra sem fog megváltozni, hiszen a Fidesz elemi érdeke, hogy napirenden tartsa az ügyet, még akkor is, ha a valós fenyegetettség sokkal kisebb, mint ahogy a kormánypárti média tálalja.
Persze lehet beszélni az összes egyéb körülményről, mely zsinórban a Fidesz harmadik kétharmadát eredményezte, azonban van egy fontos szempont amiről nem igazán esett szó az elmúlt időszakban. Ezt röviden így foglalhatnánk össze: Európában van egy migrációs nyomás, melyet a tagállamok lakosságának többsége EU-s szinten is a következő éveket meghatározó kihívásaként kezel, azonban ne beszéljünk róla, mert ez a Fidesz témája.
Választást általában úgy lehet nyerni (és igen, megint fel lehet hozni az összes olyan körülményt, mely megnehezítette az ellenzék helyzetét), ha egy olyan problémára kínál megoldást az adott politikai formáció, melyet a választók problémának érzékelnek. A szavazók a migrációt pedig komoly problémaként érzékelik. Ez a következő négy évben is így fog maradni, ha akarják az ellenzékben, ha nem.
A Fidesz reálpolitikát folytat a migráció tematizálásával. Az viszont nem reálpolitika, hogy egyáltalán nem, vagy csak alig beszélek az elefántról a szobában, mert nem én láttam meg először. EU-s szinten az az összbaloldali/liberális álláspont, hogy bevándorláspárti politikát kell folytatni, azonban nem szabad túl sokat és nyíltan beszélni róla, mivel az a populista jobboldalnak kedvez. Más témákat kell behozni a közbeszédbe, az emberek pedig majd rájönnek, hogy fontosabb azokkal foglalkozni, mint a kontinens jövőjével. A taktika sikerességét viszont jól tükrözik a pártok választásokon elért eredményei a bevándorlási válság kezdete óta.
Vajon mikor jönnek majd rá, hogy a realitás tagadásával, elhallgatásával nem lehet választást nyerni?